ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО САЛЬМОНЕЛЬОЗ І ЯК ЙОГО ПОПЕРЕДИТИ
ЗБУДНИКИ САЛЬМОНЕЛЬОЗУ НАДЗВИЧАЙНО СТІЙКІ ДО ВПЛИВУ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР, А ТАКОЖ ІНШИХ ПРОЯВІВ ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ЗА ОПТИМАЛЬНОЇ ТЕМПЕРАТУРИ +20-37°С НЕЗНАЧНЕ ЗАРАЖЕННЯ ПРОДУКТІВ ЧЕРЕЗ 4-7 ГОДИН ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НА МАСИВНЕ. ПРИ ЦЬОМУ НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ КОЛІР, ЗАПАХ І СМАК САМОГО ПРОДУКТУ. Є БАГАТО ШТАМІВ САЛЬМОНЕЛ СТІЙКИХ ДО ДІЇ АНТИБІОТИКІВ, ПРАВДА, ВОНИ ЛЕГКО ГИНУТЬ ВІД ХЛОРДЕЗІНФІКУЮЧИХ РОЗЧИНІВ.
Першоджерелом інфекції вважаються сільськогосподарські тварини – велика рогата худоба, свині, коні, вівці, а також дикі водоплавні птахи, у яких сальмонельоз протікає безсимптомно. Ці тварини роками здатні бути джерелом зараження для людини, яка доглядає за ними. Зараження може відбутися також при транспортуванні, обробці та зберіганні туш. Останнім часом несприятливі санітарні умови утримання курей призвели до частих випадків зараження людей на сальмонельоз через курячі яйця.
Джерелом інфекції для людини є хвора на сальмонельоз людина або бактеріоносій, у якого ознак захворювання немає. При зараженні від людини до людини механізм передачі через брудні руки і тільки в рідкісних випадках контактно-побутовий – при догляді за хворими, в тісному колективі. Великий відсоток випадків зараження людини відбувається через продукти харчування – яйця, м’ясо птахів, тварин, риби, а також готові продукти, що не підлягають термічній обробці – салати, фрукти, кондитерська продукція, пиво.
Особливо небезпечне зараження для дітей до року, оскільки, воно може призвести до важких генералізованих форм сальмонельозу, лікування якого у малюків представляє серйозні труднощі. Будь-які кишкові інфекції мають сезонні коливання, тому в теплу пору року найчастіше спостерігаються епідеміологічні спалахи.
Інкубаційний період при цій хворобі становить, в середньому, від 6 до 48 годин. Клінічні ознаки сальмонельозу залежать від форм захворювання.
Найпоширеніша– гастроінтестинальна форма, яка починається гостро, з симптомами інтоксикації, такими як: слабкість, запаморочення, головний біль, підвищення температури тіла до 38-39°С, озноб. Ознаки порушення роботи шлунково-кишкового тракту швидко наростають – спочатку з’являються болі у шлунку, біля пупка, потім блювота з неперевареними залишками їжі, яка згодом стає водянистою, з домішками жовчі, після чого настає діарея з пінистим, водянистим, зеленуватим калом зі слизом. Язик у хворого стає сухим з білим нальотом, живіт болить при натисканні, трохи здутий, печінка і селезінка при цьому у пацієнта збільшені. Діарея зазвичай закінчується на 4-5 день, що може призвести до зневоднення, порушенняобмінних процесів, втрати мінеральних солей, судом, зниження артеріального тиску, серцебиття, а також до порушень нервової системи – це непритомність, запаморочення. Зазвичай, у дорослих яскраві симптоми сальмонельозу закінчуються до 5 дня, але остаточне одужання і нормалізація діяльності шлунково-кишкового тракту затягується до 10-14 днів. Легка форма захворювання проходить досить легко, без високої температури, з одноразовою блювотою і розрідженим випорожненням. Нормалізація такого стану відбувається за 1-2 дні і людина до 3 дня повністю здорова. При важкій формі гарячковий стан триває 3-5 днів, багаторазова блювота, випорожнення до 20 разів на день, тиск різко падає, голос слабшає, за характером перебігу сальмонельоз у важкій формі нагадує дизентерію.
Щоб не захворіти на сальмонельоз, треба обов’язково ретельно мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням. Це найважливіше правило, знайоме з дитинства, для профілактики сальмонельозу та інших кишкових інфекцій є найдієвішим. Готуючи страви, треба мати окремий ніж для сирого м’яса та риби – це стосується і обробної дошки, яку разом з ножем після використанням слід ретельно мити і споліскувати окропом. Не можна їсти недостатньо просмажене чи проварене м’ясо або пити сирі яйця, варити їх необхідно 10 хвилин. Пити тільки кип’ячене молоко. Продукцію, що швидко псується треба зберігати лише в холодильнику. Не можна купувати продукти на стихійних ринках (м’ясо, ковбаса, кондитерські вироби, сир, сметана).
При покупці харчових продуктів необхідно звертати увагу на кінцевий термін придатності та умови зберігання, за необхідності – вимагати супровідну документацію, яка засвідчує якість та походження продуктів (якісне посвідчення, сертифікат якості, декларація виробника). Споживати страви необхідно одразу після приготування, при повторному вживанні – піддавати їх термічній обробці. Перед споживанням овочі та ягоди треба обов’язково добре промити питною водою чи ошпарити кип’ятком.