Варто пам’ятати, що ботулізм має чітко виражену сезонність. Підйом захворюваності спостерігається у травні—червні.
Симптоми ботулізму:
Неврологічні розлади – порушення зору (двоїння або туман в очах, невиразність мови, важкість ковтання, відчуття сухості у роті, м'язова слабкість).
У кожного другого хворого, першими проявами ботулізму можуть бути короткочасні симптоми інтоксикації: пронос, блювота, може незначно підвищитись температура, боліти живіт.
Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м'язів. За відсутності адекватної терапії, смерть зазвичай настає від дихальної недостатності на 2—3-й день хвороби.
У дітей симптоми ботулізму можуть проявлятися у вигляді апатії, відмови від їжі, тривалого плачу, а також м'язової слабкості.
Інкубаційний період може тривати від 2—3 годин до 10 днів.
Під час виникнення будь-яких із цих симптомів потрібно терміново звернутися за допомогою до лікаря.
Як вберегтися від ботулізму:
- ретельно мийте руки, продукти і посуд;
- під час консервування в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно протягом двох діб прогрівати за температурі 100°С 5 хвилин, після чого простерилізувати консерви за температури 100°С не менше 40-60 хвилин з подальшим герметичним упакуванням. Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від вживання в їжу вмісту такої банки;
- рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно почистити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні;
- гриби складно повністю очистити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах;
- не можна купувати і вживати продукти харчування, виготовлені у домашніх умовах (консерви, в’ялену, копчену, солену рибу тощо) в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.