A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Міський центр первинної медико-санітарної допомоги" Енергодарської міської ради Запорізької області

Грип-ГРВІ

Дата: 18.12.2019 09:53
Кількість переглядів: 829

     У КНП «МЦПМСД» м.Енергодар протягом 2019 року зареєстровано на 01.09.2019 13898 випадків звернень пацієнтів із захворюваннями дихальної системи, що складає 51% від усіх звернень з приводу захворювання, з них з діагнозом ГРІ - 8126, що складає 58%. За останній тиждень збільшилася кількість звернень до Центру пацієнтів з простудними захворюваннями.

 

ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ СИМПТОМИ ГРИПУ І ГРВІ

    Різниця між грипом та ГРВІ (гострою респіраторною вірусною інфекцією) насамперед полягає у тому, що збудниками грипу є різні штами вірусу (варіанти одного виду вірусу, що відрізняються за рядом властивостей), а збудниками ГРВІ є понад 200 вірусів, які часто не пов'язані генетично та належать до різних груп захворювань.

   ГРІ – гостра респіраторна інфекція – найширше поняття, що включає респіраторні інфекції, спровоковані як вірусами (ГРВІ - переважна більшість випадків), так і бактеріями (бактеріальні ГРІ - виникають значно рідше).

     Основна різниця у симптомах грипу і ГРВІ полягає у тому, що грип розпочинається раптово і гостро, а впродовж періоду хвороби різко виражені ломота в тілі, озноб, головний біль і біль у м’язах, а ГРВІ - зазвичай починається поступово і супроводжується відчуттям “розбитості” та загального нездужання.  

Симптоми

Грип

ГРВІ

Різкий та гострий початок хвороби

Характерний. Людина часто навіть може вказати конкретний час, коли захворіла

Нехарактерний. Початок хвороби зазвичай поступовий

Температура

Піднімається різко, зазвичай вище 38

Може бути, але зазвичай в межах 37-37,5

Нежить, закладеність носа

Може з’явитись на 2-3 день як ускладнення

Виникає в перші дні, часто - перший симптом ГРВІ

Чхання

Найчастіше немає

Найчастіше є

Кашель

Найчастіше з’являється на другу добу захворювання, часто спричиняє біль за грудиною

Не різко виражений, найчастіше з’являється одразу, разом з болем у горлі

Біль у горлі

Зазвичай не характерний, може з’явитись на 3-4 день захворювання

Найчастіше з’являється одразу, має виражений характер

Головний біль, біль у м’язах

Є

Одразу немає, може з’явитись, якщо виникають ускладнення

Відчуття втоми, млявість

Є

Виникає, якщо висока температура тримається більше доби

Безсоння

Є і може зберігатись ще 2-3 тижні після хвороби

Може з’явитись, якщо висока температура тримається більше доби

Дискомфорт в очах

Часто з’являється почервоніння очей, світлобоязнь, сльозотеча

При аденовірусній інфекції може виникати відчуття піску в очах, при інших ГРВІ найчастіше немає

 

ЗБУДНИКИ, СИМПТОМИ ТА ПРОТІКАННЯ ГРВІ

    Оскільки існує дуже багато різних вірусів-збудників ГРВІ, то форма протікання захворювання в кожному конкретному випадку залежить від того, яким саме вірусом заразилася людина. Як правило, ці віруси найбільш активні у холодні пори року та переважно вражають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, а також вуха, носа, горла тощо.

    Найпоширенішими збудниками ГРВІ є риновірус. Цей вид вірусу розмножується в клітинах епітелію порожнини носа, провокуючи місцеве запалення. Саме тому передусім з’являються такі симптоми ГРВІ як нежить, закладеність носа, біль у горлі та кашель. ГРВІ прогресує кілька днів, а потім людина самостійно одужує без спеціального лікування.

    Дуже важливо не займатись самолікуванням, а звернутись до свого сімейного лікаря чи терапевта.

    Риновірусна інфекція може протікати у важчій формі у людей з ослабленим імунітетом.

  Ускладнення ГРВІ – це зазвичай запалення носових ходів та середнього вуха. ГРВІ може стати причиною або посилити симптоми деяких хронічних захворювань дихальних шляхів, таких як астма.


ЗБУДНИКИ, СИМПТОМИ ТА ПРОТІКАННЯ ГРИПУ

    Наскільки важко буде протікати грип залежить від таких факторів:

  • вашого імунітету,

  • штаму вірусу та вторинних бактеріальних інфекцій, які можуть розвиватися як ускладнення після зараження вірусом грипу,

  • наявність будь-якого іншого захворювання;

  • певні генетичні особливості організму.

    Різні комбінації усіх цих факторів пояснюють той факт, що одні люди хворіють грипом практично без прояву зовнішніх симптомів, а у інших людей вірус грипу викликає серйозні ускладнення та порушення або навіть стає причиною смерті.  

    Запальний процес і, відповідно, підвищення температури до 38 є нормальною реакцією організму на збудник, оскільки дозволяє боротися з інфекцією та поступово одужувати. Однак висока температура (понад 39) є небезпечною, тому її слід понижувати. Іншими характерними симптомами грипу є головний біль, ломота у м’язах і суглобах, загальна слабкість, втрата апетиту, можливо, нудота, кашель, що може тривати більше двох тижнів. Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. Не займайтесь самолікуванням - при появі перших ознак звертайтеся до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

   Вірус грипу може локалізуватися як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах, що частково пояснює здатність цього вірусу викликати важкі форми захворювання. Ще одним важливим фактором, що відрізняє грип від ГРВІ та робить вірус грипу настільки небезпечним, є ймовірність розвитку вторинних бактеріальних інфекцій. Такі бактеріальні інфекції часто стають причиною погіршення стану хворого через пошкодження легеневої тканини, посилення запального процесу та серйозних порушень функцій органів дихання.

    Щорічна вакцинація проти грипу зменшує ризик захворіти на грип, ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

   Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарю щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.

     Ці симптоми ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

    Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація. Та якщо притримуватися простих правил, то навіть без вакцини шанси вберегтися від захворювання виростають в рази. Декілька важливих порад від медиків допоможуть уникнути хвороби в розпал сезону грипу. 

 

1. Уникайте близького контакту

    Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби. 

2. Захворіли — лишайтеся вдома

    Якщо можливо, то візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції. 

3. Прикривайте ніс та рот

    Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим. 

4. Мийте руки

   Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі. 

5. Намагайтеся не торкатися обличчя

    Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм. 

6. Привчіть себе до корисних звичок

    Ретельно очистіть та продезинфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.


  Грип зазвичай не потребує госпіталізації: при легкій формі грип не треба лікувати противірусними препаратами. Висока температура повинна нормалізуватися протягом першої доби без застосування жодних жарознижуючих препаратів. Поки хворієте, ви повинні залишатися вдома та відмовитися від поїздок на роботу, до школи, а також від подорожей, шопінгу, безпосередньої участі у соціальних заходах та громадських зібраннях.

 

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВИ ЗАХВОРІЛИ САМЕ НА ГРИП?

    Ви, можливо, захворіли на грип, якщо виявили декілька чи усі із цих симптомів:

  • висока температура (з’являється не у всіх),

  • кашель,

  • біль у горлі,

  • біль у м’язах,

  • головний біль,

  • озноб,

  • втома,

  • інколи діарея та блювота.

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ЗАХВОРІЛИ НА ГРИП?

   Якщо у вас діагностовано будь-які симптоми грипу, не варто виходити з дому та слід уникати безпосереднього контакту з іншими людьми, крім випадків, коли необхідно отримати медичну допомогу в закладі охорони здоров’я.

     Однак, якщо у вас з’явились небезпечні ознаки хвороби, варто звернутись до лікаря.

    Деякі люди відносяться до групи підвищеного ризику розвитку ускладнень грипу (наприклад, діти молодшого віку, люди похилого віку від 65 років, вагітні, особи, які страждають від хронічних захворювань тощо). Це стосується як грипу, так і інших респіраторних інфекцій. Пам’ятайте, що встановити діагноз може лише лікар. Щоб лікування було ефективним, дотримуйтесь рекомендацій лікаря.

    Телефонуйте 103, якщо з’явились небезпечні ознаки:

  • задишка,

  • висипи на шкірі,

  • кровохаркання,

  • синюшний відтінок шкіри,

  • блювання та/або пронос,

  • біль в грудях,

  • зниження тиску,

  • сповільнений пульс,

  • аритмія,

  • порушення свідомості,

  • судоми.

 

ЧИ ІСНУЮТЬ ЛІКИ ВІД ГРИПУ?

    Так. Є визначені противірусні засоби  (озельтамівір, занамівір), які лікар може призначити для лікування грипу. Вони сприяють одужанню та запобігають розвитку серйозних ускладнень.

 

СКІЛЬКИ ЧАСУ ПОТРІБНО ЗАЛИШАТИСЯ ВДОМА, ЯКЩО У ВАС ГРИП?

    Залишайтеся вдома протягом щонайменше доби після того, як спаде висока температура, крім випадків, коли потрібна невідкладна медична допомога. Висока температура повинна нормалізуватися протягом кількох днів. Поки хворієте, ви повинні залишатися вдома та відмовитися від поїздок на роботу, до школи, а також від подорожей, шопінгу, безпосередньої участі у соціальних заходах та громадських зібраннях.

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЗАХВОРІЛИ ГРИПОМ?

    Якщо ви захворіли, дотримуйтесь таких порад:

  • контролюйте температуру не менше двох разів на добу та при погіршенні стану;

  • підтримуйте температуру в приміщенні 18-20°С;

  • підтримуйте вологість у приміщенні 70±10%;

  • дотримуйтесь ліжкового режиму;

  • залишайтесь вдома 24 години після останнього періоду гарячки;

  • провітрюйте приміщення не менше двох разів на добу;

  • вживайте достатню кількість рідини (компот, сік, морс, мінеральна вода);

  • при контакті з здоровими людьми одягайте медичну маску, щоб захистити оточуючих;

  • якщо ви не хворієте, а доглядаєте за хворим, то часто мийте руки, триматись на відстані від пацієнта.

    Важливо підготуватися до лікування гарячки у дорослих та дітей. Які медикаменти слід приймати та в якому дозуванні - розкаже лікар.

 

ГРИП

  Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарю щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. МОЗ України закликає керівництво закладів охорони здоров’я, підприємств та установ забезпечити вакцинування громадян, особливо із груп ризику, які щоденно працюють у колективі й наражають себе на небезпеку зараження вірусом грипу.

    Запобігання грипу допоможе заощадити кошти: за різними оцінками, захворювання на ГРВІ, зокрема грип, коштує хворому від 420 до 2 800 грн залежно від його тяжкості, а для держави збиток становить 4 200–7 800 грн. Вартість вакцин складе від 200 грн до 300 грн.

 

 ЧОМУ ПОТРІБНО ВАКЦИНУВАТИСЯ

    Щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти грипу.

    Щорічна вакцинація — найдієвіший засіб для профілактики грипу. Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно.

Переваги вакцинації:

  • ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%;

  • ймовірність смертельних випадків зменшується на 80%;

  • частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.

 

КОМУ НЕОБХІДНО ВАКЦИНУВАТИСЯ НАСАМПЕРЕД

    Передусім щеплення рекомендоване людям, які входять до груп ризику:

  • медпрацівникам;

  • учителям;

  • дітям віком до п’яти років;

  • вагітним;

  • літнім людям віком від 60 років;

  • пацієнтам із хронічними захворюваннями;

  • усім, хто працює в місцях скупчення людей.

 

ЯК ПРОЙТИ ВАКЦИНАЦІЮ

1. Зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра

    Лікар огляне вас, визначить, чи немає проитпоказань, а також надасть поради щодо транспотування вакцини, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга.

Протипоказання до вакцинації:

  • гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця (вакцину отримують шляхом вирощування вірусів грипу в курячому яйці);

  • пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;

  • пацієнти з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;

  • пацієнти з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;

  • пацієнти у період одужання;

  • пацієнти, у яких діагностовано імунодефіцитне захворювання.

2. Придбайте вакцину в аптеці вашого міста

    Від часу придбання вакицини до її введення має пройти не більше двох годин, інакще є ризик, що вакцина втратить свої захисні властивості. Тому важливо зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини.

    Доставити вакцину до кабінету щеплень важливо без порушень холодового ланцюга. Інакше вакцина може втратити свої якості. У пригоді стане спеціальна сумка з холодовим елементом, яку можна придбати або ж отримати під заставу в аптеці (близько 200 грн). Також деякі аптеки надають послугу безкоштовної доставки вакцини.

3. Отримайте щеплення

   Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього.

 

КОЛИ ВАКЦИНУВАТИСЯ

    Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), щоби утворилися імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Для цього потрібно приблизно два тижні.

    Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.

   Вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень хвороби. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Додати послуги

Додати ще одну послугу