A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Міський центр первинної медико-санітарної допомоги" Енергодарської міської ради Запорізької області

Обережно, Пневмонія!

Дата: 18.12.2019 08:55
Кількість переглядів: 378

12 листопада  – Світовий день боротьби з пневмонією.

    Осінньо-зимовий період – період, коли ймовірність захворіти інфекцією дихальних шляхів зростає в рази. Багато людей недооцінюють загрозу і переносять патології на ногах, що згубно позначається на стані організму. Одною з найбільш підступних і небезпечних для життя людини інфекційних захворювань є пневмонія.

 ЩО ТАКЕ ПНЕВМОНІЯ

    Пневмонія – захворювання, яке має інфекційне походження і характеризується запаленням легеневої тканини при виникненні провокуючих фізичних або хімічних факторів.

    На сьогоднішній день пневмонія вважається найбільш поширеною та серйозною інфекційною причиною високого рівня смертності дітей раннього віку у всьому світі. За даними ВООЗ, пневмонія є причиною смертей близько 16% дітей віком до 5 років у всьому світі.

    В м.Енергодар зареєстровано зріст захворювання на пневмонію серед дорослих на 50%, серед дітей на 30%.

Контингент

2019

2018

Кількість захворювань

Проліковано в стаціонарі

Померлі

Кількість захворювань

Проліковано в стаціонарі

Померлі

Дорослі

357

248

10

237

203

6

Діти, з них:

126

92

0

104

95

0

діти до року

6

6

0

3

3

0

 

ПРИЧИНИ ПНЕВМОНІЇ

    Найчастіше збудниками інфекційної пневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми.

    Так, причиною розвитку бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше стають пневмококи (Streptococcus Pneumoniaе) та гемофільна паличка типу Б (Haemophilus Influenzae Type B (Hib). А найпоширенішою причиною вірусної пневмонії є респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (гостра вірусна хвороба з групи ГРВІ).

   Будь-яке простудне захворювання не повинно тривати більше 7 днів, а різке погіршення стану через 5-7 днів після початку ГРВІ або грипу вказує на початок запального процесу в нижніх дихальних шляхах.

 

СИМПТОМИ ПНЕВМОНІЇ

  • кашель,

  • утруднене дихання,

  • висока температура тіла (39°),

  • прискорене дихання,

  • втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітки розширюється при вдиханні),

  • свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).

 Не завжди при пневмонії наявні абсолютно усі із зазначених симптомів.

     Іноді при пневмонії грудним дітям важко ковтати їжу або пити, у них може знижуватись температура тіла, з’являтись судоми, інколи діти можуть навіть знепритомніти.

 

ПНЕВМОНІЯ У ДІТЕЙ: ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ

    Найчастіше захисні сили організму переборюють інфекцію, і пневмонія не розвивається. Але це стосується здорових дітей. А от діти із певними порушеннями та ослабленою імунною системою належать до групи високого ризику розвитку пневмонії та її ускладнень. Це особливо стосується дітей грудного віку, що не отримують молока матері, оскільки ослаблення імунної системи дитини найчастіше пов’язане із недостатнім або незбалансованим харчуванням.

Крім цього, до групи ризику належать діти, які інфіковані ВІЛ або хворіли на кір.

    За даними ВООЗ, ризик дитини захворіти на пневмонію також підвищується під впливом таких екологічних чинників:

  • забруднення повітря всередині приміщень в результаті приготування їжі та використання біопалива для опалення;

  • проживання в перенаселених будинках;

  • паління батьків.

 

 ЛІКУВАННЯ ПНЕВМОНІЇ

   Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явились симптоми, зверніться до лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.

 

 ПРОФІЛАКТИКА ПНЕВМОНІЇ

    Пневмонія є однією з найбільш піддатливих до профілактики хвороб. Однак за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 20 секунд від цієї інфекції помирає одна дитина у світі. Тому в день боротьби з пневмонією нагадуємо про серйозність цього захворювання та пропонуємо прості кроки, які може зробити кожен із нас, щоб не допустити розвиток пневмонії у своєї дитини чи у себе.

     Профілактика пневмонії у дітей є одним із основних елементів стратегії зниження рівня дитячої смертності у всьому світі, наголошує ВООЗ. Планова вакцинація визнана найбільш ефективним методом профілактики пневмонії.  В Україні за кошти Державного бюджету закуповуються якісні та ефективні вакцини від Hib-інфекції (гемофільної палички типу Б), кору (у складі комбінованої вакцини КПК від кору, паротиту, краснухи) та кашлюку (у складі комбінованої вакцини АКДП від дифтерії, правця, кашлюку.) Для профілактики НП використовують антипневмококову та протигрипозну вакцини. Доцільність застосування першої пояснюється головним чином тим, що і сьогодні S. pneumoniae залишається провідним збудником НП у дорослих та, незважаючи на доступну ефективну АБТ, зумовлює високий рівень захворюваності і летальності.  На сьогодні для профілактики пневмококової інфекції застосовують два типи пневмококової вакцини — некон’юговану полісахаридну 23-валентну пневмококову вакцину (ППВ-23) і кон’юговану 13-валентну вакцину (ПКВ-13).

  Профілактика пневмонії у дітей та дорослих також передбачає зміцнення імунітету. Передусім подбайте, щоб харчування було збалансованим та достатнім. Особливо важливо це для новонароджених: грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя укріпить імунітет малюка.

     Дбайте про чистоту в домі, провітрюйте приміщення і киньте курити чи хоча б не куріть в приміщені і коли поруч діти.

    У випадку з запаленням легенів головним обстеженням у визначенні причини симптомів захворювання стає рентген.

  Пам’ятайте, пневмонія – смертельно небезпечне захворювання. При появі утруднення дихання, кашлю, різкого стрибка температури тіла слід негайно звернутися за допомогою в медичний заклад. Адекватне, а головне своєчасне лікування може врятувати життя.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Додати послуги

Додати ще одну послугу